Evald Nielsen, m.fl. (f. Stubbekøbing 1879, d. Frederiksberg 1958)
Hugo Grün, m.fl.
Mikromosaikbroche af 14 kt. guld prydet med mikromosaik. Broche af 14 kt. guld i form af grene og bladværk. Udført hos Evald Nielsen. Broche af 14 kt. guld prydet med facetslebet smykkesten. Samlet vægt ca. 20.5 g. L. 4–6 cm (3)
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Mikromosaikbroche fremstår med reparationer samt mangler på mikromosaik. En nål af metal.
801465 | ||
1134409 |