Ubekendt maler, 19. årh.s midte
Portræt af Dronning Marie Sophie Frederikke, Frederik VIs dronning. Usigneret. Olie på lærred. I Damborg ramme med gennembrudt krone. 30×25.
Proveniens: ABR Auktion nr. 327, 1975, lot nr. 215.
Større afskalninger i nederste del af billedet. Talrige krakeleringer. Behov for rensning.
Ældre malerier og møbler, 10. december 2018
14 bud