905/​647

Karl Isakson (f. Stockholm 1878, d. København 1922)

“Skov. Christiansø”. 1915. Usign. Olie på lærred. 79×55.

Udstillet: Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm. Udstillet: Kunstforeningen, København, 1955. Proveniens: Collection G.A. Hagemann, Sverige. Stempel på bagsiden.

Malerier og skulpturer, 7. december 2021

Vur­dering

80.000–100.000 DKK

Hammerslag

60.000 DKK