2443/​587

Jørgen Høvelskov (f. 1935, d. København 2005)

“Harpestolen”. Hvilestol med stel af ask udspændt med flagline. Formgivet 1963. Udført hos Jørgen Christensens Snedkeri.

Litteratur: “Dansk Kunsthåndværk” nr. 6–7, 1963, s. 112.

Litteratur: Noritsuga Oda: “Danish Chairs”, 1999, s. 178.

Stand

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker.

Eftersyn
I Aarhus
Auktion
Kategori
Sælges
Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Næste bud

Dit maksbud

Hvordan fungerer maksimumbud?

4 bud

Tidspunkt Byder Bud
804901 4.600 DKK
174739 4.400 DKK
864665 4.200 DKK
896810 4.000 DKK