1425/​8610

Et par brocher af 14 kt. guld med cirkler, hvori den russiske mitrakrone prydet med rosenslebne diamanter og cabochonslebne safirer. Cirklerne har oprindeligt været monteret som et par russiske manchetknapper. Tilsyneladende ej stemplet, idet disse antagelig har været på bøjle eller kæde på manchetknapperne. L. 5. I manchetknappernes originale æske fra A. D. Ivanoff, Skt. Petersborg. (3)

Proveniens: Givet til et af ejers familiemedlemmer, der arbejde på Hotel d'Angleterre i København, af den russiske zarfamilie, som da boede på hotellet under et besøg i Danmark. Ejeren fik senere manchetknapperne lavet om til to brocher.

Minimal aldersslitage.

Russisk tema-auktion, 16. juni 2014

Vur­dering

15.000 DKK

Hammerslag

10.500 DKK

10.500 DKK