Mogens Balle (f. København 1921, d. Asmindrup 1988)
Uden titel, ca. 1955. Sign. MB. Olie på lærred. 85×39.
Litteratur: Henning Smidth nr. 1955–060. Proveniens: “Cobra”, Kunsthallen Kunstauktioner, auktion 496, København, 1998, kat. nr. 51, gengivet i kataloget side 44.
Malerier, skulpturer og grafik, 10. marts 2021