Wilhelm Kåge (f. Stockholm 1889, d. 1960)
“Argenta”. Bordskål fajance med fliget kant. Dekoreret med turkisgrøn glasur med motiver i guld. Sign. Kåge, 1929, Gustavsberg. Unik. diam. 24 cm.
Brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Krakkeleringer i glasur.
Moderne kunst og design, 9. april 2024