1708/12
Barok kabinetskab af egetræ, svungen top, front med to låger bag hvilke skriveklap og talrige små skuffer, herunder to større skuffer. 18. årh. H. 197. B. 144. D. 58.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Revner i træet. Nøgle medfølger.
Ældre malerier og møbler, 20. februar 2017
Vurdering
Hammerslag