William Stuhr (f. Aalborg 1882, d. Skagen 1958)
To opstillinger med blomster. Sign. hhv. Will. Stuhr 26/4 1923 og Will. Stuhr 35. Olie på lærred. Klitgaarden inventar nr. 1 og 30. 50×40 og 84×66. Proveniens; Efterkommere af Frederik VIII til i dag. (2).
Klitgaarden var Christian X og dronning Alexandrines sommerresidens ved Skagen.
Proveniens: Efterkommere af Frederik VIII til i dag.
Behov for let overfladerensning. Mindre krakeleringer. Et par små huller.
Ældre malerier og møbler, 18. august 2014
10 bud