Carl Gotfred Würtzen (f. Næstved 1825, d. København 1880)
Udstrakt landskab med en bondefamilie på en markvej, i baggrunden en fjord. Sign. C. Würtzen. Olie på lærred. 56×85.
Mindre krakeleringer og afskalninger. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 13. april 2020