2417/967
Dansk snedkermester
Toiletbord/sminkebord af mahogni med “sko” af palisander. Front med fem skuffer. Top ilagt sort formica samt opbevaringsrum med jalousilukke. Vægmonteret foldespejl med messingramme. Udført ca. 1950'erne, Danmark. Bord: H. 74. L. 130. D. 48. Spejl: H. 75. B. 63/126. (2)
Proveniens: Familiearvestykke. Ifølge oplysninger fra sælger er bordet udført på specialbestilling.
God original stand. Alders- og brugspatina. Ridser, mærker, skjolder og mindre afslag.
Moderne kunst og design, 23. april 2024
Vurdering
Hammerslag