Just Andersen (f. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943)
To fade samt en vase af hel-og delvis grøn patineret og poleret bronze. Stemplet monogram. Varierende mål. (3)
Bestående af:
Cirkulært fad med høje, buede sider. Stemplet monogram Just A., dessin B175. H. 6,8. Diam. 30,5.
Cirkulært fad med poleret kant. Stemplet monogram Just A., dessin B1773. H. 4,9 cm. Diam. 31,5 cm.
Vase med rundt korpus opsat på stiliseret fod. Stemplet monogram Just A., dessin B2372. H. 14.
Fad med poleret kant med nogle afslag i patinering. Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 22. april 2014