903/​286

Dronning Juliane Marie

Håndskrevet brev (af sekretær) på tysk, orig. signeret af Dronning Juliana Marie. Til ukendt modtager. Dat. København: Christiansborg, 12. januar 1756. Folio.

Juliana Marie var fra 1752 Frederik 5.s anden hustru, efter hans første hustrus død. Hun blev enkedronning i 1766. Juliane Marie deltog i kuppet, der afsatte Struensee i 1772, og hun var også efterfølgende en indflydelsesrig politisk person.

Proveniens: Flemming Erik Pedersen (1931–2020), erhvervet hos Rosenkilde & Bagger.

Provenance: Flemming Erik Pedersen (1931–2020).

Auction

Antiquities, furniture, decorative art, carpets and books, 22 September 2021

Category
Estimate

4,000–6,000 DKK

Price realised

Not sold