1338/628
Axel Salto (f. København 1889, d. Frederiksberg 1961)
Vase af stentøj modelleret med frugter i relief. Dekoreret med sungglasur. Sign. Salto, 20709. Kgl. P. Udført 1980–1984. H. 15.
Ét blad med overfladeafslag i glasuren. Alders- og brugspatina.
Moderne kunst og design, 17. september 2013
Vurdering
Hammerslag
12 bud