2425/12
Tapkølle af bjergart, rundt aflangt hoved med indridsede længdefurer, på tappen hak til fastsurring. L. 17,5.
Litteratur: P.V. Glob “Danske Oldsager”, bind 2. Ligende afbildet og omtalt nr. 82/83.
Brugsspor. Små ridser og hak.
Vurdering
Hammerslag
25 bud