2425/​12

Tapkølle af bjergart, rundt aflangt hoved med indridsede længdefurer, på tappen hak til fastsurring. L. 17,5.

Litteratur: P.V. Glob “Danske Oldsager”, bind 2. Ligende afbildet og omtalt nr. 82/83.

Brugsspor. Små ridser og hak.

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

75.000 DKK

25 bud

806199 (Autobud) 75.000 DKK
847586 70.000 DKK
806199 (Autobud) 65.000 DKK
847586 65.000 DKK
806199 (Autobud) 60.000 DKK
847586 60.000 DKK
806199 (Autobud) 55.000 DKK
847586 55.000 DKK
806199 (Autobud) 50.000 DKK
847586 48.000 DKK
806199 (Autobud) 42.000 DKK
847586 40.000 DKK
806199 32.000 DKK
847586 (Autobud) 30.000 DKK
806199 30.000 DKK
847586 (Autobud) 29.000 DKK
806199 28.000 DKK
847586 (Autobud) 27.000 DKK
806199 26.000 DKK
847586 (Autobud) 25.000 DKK
806199 24.000 DKK
847586 23.000 DKK
806199 (Autobud) 22.000 DKK
847586 22.000 DKK
806199 21.000 DKK