2424/​911

Ole Wanscher (f. Frederiksberg 1903, d. Charlottenlund 1985)

“Senator”. Et par lænestole med stel af palisander. Løse epeda-hynder i sæde og ryg betrukket med blåligt møbelstof. Model FD 166. Udført og mærket med blikskilt hos France & Søn. (2)

Litteratur: Mobilia 1961 og France & Søn brochure, december 1967.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Falmede.

Moderne kunst og design, 11. juni 2024

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag

8.500 DKK

8.500 DKK