Ulysse Perret
Captains pocket watch af sølv, rillet kasserand med start/stop skydeknap, hvid skive med central sekundviser, samt tre mindre skiver, hhv. to tidszone skiver med romertal og skive med sekunder. Vægt 100 g. Nøgleoptræk. 19. årh. Ø 52 mm.
Uret kan bruges som time og sekund stopur eller tidszone skiverne kan indstilles til to forskellige tidszoner.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Optræksnøgle mangler. Skive med afslag og pletter.
Armbåndsure, 21. august 2024
25 bud