2022/773
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“Kuglen”. Pendel med skærme af hvidlakeret aluminium, stel af forkromet aluminium, baldakin af hvidt plast. Udført hos Louis Poulsen. H. 55. Diam. 60.
Litteratur: “Tænd!”, afb. s. 269 og 271.
Manglende fatning / top. Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Skærme med skævheder. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 26. maj 2020
Vurdering
Hammerslag
16 bud