Friederich Bergenfeldt, tilskrevet (f. Germany 1760, d. St. Petersburg ca. 1814)
Et par russiske stager af forgyldt og patineret bronze, tilskrevet Frederich Bergenfeldt. St. Petersburg. 19. årh.s begyndelse. H. 30. (2)
Bronzier Friederich Bergenfeldt 1760–1814/22
Russisk, møbler og varia, 2. december 2016