Christian Zacho (f. Grenaa 1843, d. Hellerup 1913)
En hestekærre kører gennem et landskab. Sign. Chr. Zacho 1894. Olie på lærred. 81×123.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 201, 1966, nr. 241.
Ved kant én reparation/lap på bagsiden samt retouchering. Mindre krakeleringer samt enkelte mindre afskalninger. Behov for rensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 28. september 2020