2040/​139

Christian Zacho (f. Grenaa 1843, d. Hellerup 1913)

En hestekærre kører gennem et landskab. Sign. Chr. Zacho 1894. Olie på lærred. 81×123.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 201, 1966, nr. 241.

Ved kant én reparation/lap på bagsiden samt retouchering. Mindre krakeleringer samt enkelte mindre afskalninger. Behov for rensning.

Ældre malerier, møbler og varia, 28. september 2020

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

5.500 DKK

5.500 DKK
(Autobud) 5.000 DKK
5.000 DKK
(Autobud) 4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK