Kinesisk kaffekande, tre asietter, hvoraf de to på lav fod, samt famille rose tallerken af porcelæn, dekoreret i farver og guld med figurscenerier og blomster. Flere dele mærket, bl.a. Daoguang og Tongzhi. 18.-19. årh. H. 3–17. Asietter Diam. hhv. 8, 9,5 og 14. Tall. Diam. 23,5. (5)
Kande med mindre reparation på låg. Daoguang asiet med et større kanthak og flere mindre. Asiet dekoreret med lotus med mindre kanthak. Tallerken med revner og afslag på fodrand. Fremstår med alders- og brugsslitage.