2120/262
To figurer af udskåret elfenben i form af mand og kvinde. Antagelig Dieppe, Frankrig 19. årh. H. 18 cm. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Begge med afslag. Kvinde mangler noget i den ene hånd. Reparationer. Manden er løs ved samlinger. For lande udenfor Danmark kan dette katalognummer være omfattet af særlige regulering, hvorfor det tilrådes potentielle købere at gøre sig bekendt med disse regler.
Ældre malerier, møbler og varia, 17. maj 2021
Vurdering
Hammerslag