2439/​1708

Mogens Lassen (f. København 1901, d. Holte 1987)

“Ægypterbord”. Cirkulært sofabord af mahogni på krydsbensfoldestel med messing afslutninger. Top med kehlet kant, beslag af messing. Formgivet 1940. Udført hos snedkermester A.J. Iversen. H. 53. Diam. 100.

Proveniens: ”Danske Banks gamle hovedsæde” Antikviteter, kunst og design hidrørende Erichsens Palæ og andre historiske bygninger i Holmens Kanal.

Model præsenteret på Københavns Snedkerlaugs udstilling på Kunstindustrimuseet 1940. Litteratur: Grete Jalk [red.]: “Dansk møbelkunst gennem 40 Aar”, bind 2, s. 115.

Dette emne handles i fuldmoms
Stand

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.

Eftersyn
Fra i Lyngby
Auktion
Kategori
Sælges
Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Næste bud

Dit maksbud

Hvordan fungerer maksimumbud?