Nikolay Avenirovich Martinov (f. Rusland 1842, d. sst. 1913)
Russisk vinterdag ved skovlysningen. Sign. N. Av. Martinov 1898 (med kyrilliske bogstaver). Olie på lærred. 55×71.
Proveniens: Dansk privateje.
Budgivning på dette katalognummer kræver forudgående registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, fremvisning af billedlegitimation samt indbetaling af depositum på 50.000 DKK på forlangende. Registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, billedlegitimation og depositum skal være Bruun Rasmussen Kunstauktioner i hænde senest fredag den 28. maj. Kontakt venligst Bruun Rasmussen herom via e-mail: bids@bruun-rasmussen.dk eller tlf.: +45 8818 1013.
Russisk kunst og antikviteter, 2. juni 2021