2032/695
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Syveren”. Et par barstole med stel af forkromet stål, betrukket med sort skind. Model 3197. Udført og mærket hos Fritz Hansen. Sædehøjde. 76. (2)
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Ompolstret.
Moderne kunst og design, 4. august 2020
Vurdering
Hammerslag