903/​76

Janus la Cour (f. Ringkøbing 1837, d. Odder 1909)

“Silistria, Århusbugten”. Sign. J. la Cour 57. Olie på lærred. 71×101.

Udstillet: Aarhus Kunstforening af 1847, “Janus la Cour”, 1969 nr. 5.

Proveniens: Erhvervet af købmanden, Hans Ellermann, direkte af kunstneren og herefter i dennes efterslægt til i dag.

Malerier og tegninger, 21. september 2021

Vur­dering

20.000–30.000 DKK

Hammerslag

30.000 DKK