Janus la Cour (f. Ringkøbing 1837, d. Odder 1909)
“Silistria, Århusbugten”. Sign. J. la Cour 57. Olie på lærred. 71×101.
Udstillet: Aarhus Kunstforening af 1847, “Janus la Cour”, 1969 nr. 5.
Proveniens: Erhvervet af købmanden, Hans Ellermann, direkte af kunstneren og herefter i dennes efterslægt til i dag.
Malerier og tegninger, 21. september 2021