1951/781
Svend Weihrauch (f. Viborg 1899, d. Aarhus 1962)
Sukkerskål og flødekande af sterlingsølv. Udført og stemplet hos Frantz Hingelberg, Aarhus. Dessin 286. Samlet vægt 435 g. H. max. hhv. 7,3 og 7,5. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 17. december 2019
Vurdering
Hammerslag