Marie Sandholt (f. København 1872, d. sst. 1942)
To generationer. Sign. M. S. Olie på lærred. 34×24.
På blændrammen stempel fra kunstnerens dødsboauktion.
Enkelte minimale krakeleringer. Behov for let overfladerensning.