1319/57
Peter Hansen (f. Faaborg 1868, d. sst. 1928)
“En russisk krigsfange fra første verdenskrig”. Usigneret. Betegnet på etiket på bagsiden af lærredet Peter Hansen. Olie på lærred. 45×24.
Minimale krakeleringer.
Ældre malerier og møbler, 6. maj 2013
Vurdering
Hammerslag