1319/​57

Peter Hansen (f. Faaborg 1868, d. sst. 1928)

“En russisk krigsfange fra første verdenskrig”. Usigneret. Betegnet på etiket på bagsiden af lærredet Peter Hansen. Olie på lærred. 45×24.

Minimale krakeleringer.

Ældre malerier og møbler, 6. maj 2013

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag

2.000 DKK

2.000 DKK