2125/​9014

Et par franske armstole, efter model af Michele- Philippe Bizet ca. 1750 af bøgetræ og nøddetræ, betræk af goufrage velour fra Pierre Frey. Louis XV form, 19. årh.s slutning. (2)

Ridser og mærker. Brugsslitage. Restaureret.

Selected - Udvalgte antikviteter og dekorative objekter, 21. juni 2021

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag

8.500 DKK

8.500 DKK
(Autobud) 8.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK