Foto endnu ikke klar
891/​1462

Else Alfelt (f. København 1910, d. sst. 1974)

“Rødt billede”. Sign. Else Alfelt 39. Olie på lærred. 54×44.

Udstillet: “Solens spejl”, Retrospektiv udstilling, Den Frie Udstillingsbygning, København, 1970, kat. nr. 81. Udstillet: Kunstforeningen, København, 1987, kat. nr. 9 (stemplet på bagsiden). Udstillet: “Sider af abstrakt kunst i Danmark”, Nikolaj Kirke, København ,1981–1982, kat. nr. 1. Proveniens: Arkitekt Robert Dahlmann Olsen, Dragør, Danmark (stemplet og med dennes label på bagsiden). Proveniens: Privatsamling, Danmark.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk

Malerier og skulpturer, 4. december 2019

Vur­dering

50.000–75.000 DKK

Hammerslag

110.000 DKK