2448/​7025

To pre-islamiske kopper af brændt ler, dekoreret i brun med geometrisk design og dyr. Antagelig Syrien og Luristan. Bronzealder, 2. årt. f. Kr. H. 8–9 cm. (2)

Proveniens: Dansk privatsamling. Erhvervet ved Bruun Rasmussen Kunstauktioner i 2008 Lot 824/1027 og i 2009 Lot 918/979.

Fremstår med alders- og brugsslitage. For lande udenfor Danmark kan dette katalognummer være omfattet af særlige regulering, hvorfor det tilrådes potentielle købere at gøre sig bekendt med disse regler.

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.800 DKK

912772 1.800 DKK
983035 (Autobud) 1.750 DKK
946930 1.750 DKK
983035 (Autobud) 1.200 DKK
831648 1.150 DKK
983035 (Autobud) 1.100 DKK
1031117 1.050 DKK
983035 1.000 DKK