To pre-islamiske kopper af brændt ler, dekoreret i brun med geometrisk design og dyr. Antagelig Syrien og Luristan. Bronzealder, 2. årt. f. Kr. H. 8–9 cm. (2)
Proveniens: Dansk privatsamling. Erhvervet ved Bruun Rasmussen Kunstauktioner i 2008 Lot 824/1027 og i 2009 Lot 918/979.
Fremstår med alders- og brugsslitage. For lande udenfor Danmark kan dette katalognummer være omfattet af særlige regulering, hvorfor det tilrådes potentielle købere at gøre sig bekendt med disse regler.
983035 |