Per Lütken (f. 1916, d. 1998)
Skål af orangerødt glas, indlagt med rødt abstrakt mønster. Sign. HG8, PL 2986. Formgivet 1978. Udført 1978 hos Holmegaard. Unik. H. 19. Diam. 33.
Fremstillet i april måned 1978 til udstilling i stormagasinet Magasin Du Nord.
Almindelig patina, herunder ridser og mærker. Inderside med mindre stødmærke/ridse.
Moderne kunst og design, 11. maj 2021