Hans Scherfig, m.fl. (f. København 1905, d. Fredensborg 1979)
Jean-Michel Atlan, m.fl. (f. Constantine 1913, d. Paris 1960)
Elisabeth Karlinsky, m.fl. (f. Kasten, Nederøstrig 1904, d. 1994)
Ole Kielberg, m.fl. (f. Hillerød 1911, d. Daugløkke 1985)
“Corner”. Syv udstillingskataloger med litografisk omslag. Usign. Trykt hos Krohns Bogtrykkeri og Haral Jensens Bogtrykkeri, København. 22×15. (7)
Årgang: 1943, 1946–1951.
Corner er en af Danmarks ældste og mest anerkendte kunstnersammenslutninger stiftet i 1932. Sammenslutningen blev dannet af en gruppe kunstnere (Karl Bovin, Victor Brockdorff, Povl Christensen, Kaj Ejstrup, Lauritz Hartz, Alfred Simonsen, og Erik Raadal), der ønskede at skabe et fællesskab uden for de mere etablerede kunstinstitutioner. I en årrække under krigen udstillede de på Den Frie med Høstudstillingen, hvor de skiltes deres veje i 1942, og startede deres årlige udstilling i vinterhalvåret på Charlottenborg. De tog udstillingsbygningens dårligste tid og gjorde det til den bedste, hvor både medlemmer og gæsteudstillere præsenterede deres værker. Gennem sin historie har Corner spillet en central rolle i at introducere nye kunststrømninger og give plads til kunstnerisk frihed i Danmark. I 2007 sagde Corner farvel til Charlottenborg og hej til Sophienholm.
Almindelig slidtage. Mindre fugt- og syrepletter. Mindre folder og afrivninger.