1949/​289

Fint skåret norsk krudthorn af Sven Nielssøn dateret 1706 med hele fladen dækket af tekst og billeder i tre rækker. Motiverne hentet fra biblen og fra heltekvad. Bunden er lukket med en træskrue. Bundens rand er mærket SVEN NIELSSØN EGEN HAND? 1706 ANKELOLS. Indskrfterne er iøvrigt ADAM BONDE EFVA HVSTR ROLLANFERAKON DREFTE DRAGEN OLLA STRANGESSØ?N HAABAAR KONGENSØN DAVED DALILA SAMSON DANIEL SOLDANB OLGER DAN. Højde ca. 16 cm. (1)

Øverste del af hornet mørkt.

Ældre malerier, møbler og varia, 2. december 2019

Vur­dering

25.000 DKK

Hammerslag

22.000 DKK

22.000 DKK
21.000 DKK
20.000 DKK