876/​1520

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“JH 567”. Ovalt spisebord med top af massiv teak med udtræk samt tre finérede teak tillægsplader. Stel, sarg samt støtteben af massiv eg. Formgivet 1952. Udført ca. 1968 hos snedkermester Johannes Hansen, stemplet. H. 72. L. 180/370. B. 130. (4)

Proveniens: Erhvervet af nuværende ejers forældre i 1968.

Model præsenteret på Københavns Snedkerlaugs udstilling på Kunstindustrimuseet 1952.

Litteratur: Grete Jalk [red.], “Dansk møbelkunst gennem 40 Aar”, bd 3, s. 212–213.

Design: Aftenauktion, 6. december 2017

Vur­dering

60.000–80.000 DKK

Hammerslag

50.000 DKK