2014/​8524 Ubekendt maler, ca. 1700: Et træstudie. Usigneret. Betegnet på etiket på bagsiden. Pen og bly på papir monteret på malepap. Lysmål 30,5×19.

Be­skriv­el­se

Et træstudie. Usigneret. Betegnet på etiket på bagsiden. Pen og bly på papir monteret på malepap. Lysmål 30,5×19.

Proveniens: Tidligere i forfatteren Ove Brusenforffs samling. Bruun Rasmussen auktion 1317, 2013 nr. 109.

Papiret er gulnet. En revne i venstre side (ca. 10 cm). Papiret er lidt rynket i den nedre del. Undersøgt i ramme.

Kunst på papir, 30. marts 2020

Vur­dering

3.000 kr.

Hammerslag

2.700 kr.

(Autobud) 2.700 kr.
2.600 kr.
2.500 kr.
(Autobud) 2.400 kr.
2.300 kr.
1.800 kr.
(Autobud) 1.750 kr.
1.700 kr.
1.500 kr.