861/​56

C. A. Jensen (f. Bredsted ved Husum 1792, d. København 1870)

Købt af Det Nationalhistoriske Museum på Frederiksborg Slot i november 2015.

Portræt af gehejmekonferensråd, kammerherre Carl Emil greve Moltke (1773–1858) til Aagaard og Nørager i tilknappet, mørkeblå frakke med gule metalknapper. Hvid vest, hvidt halsbind. Det hvide bånd, dbg. sølvkors og en ordensstjerne, der kun skimtes. Sign. Iensen 1837. Olie på lærred. 24×21.

Sigurd Schultzs fortegnelse over C. A. Jensens malerier nr. 309, omtalt s. 332 og afbildet s. 321.

Litteratur: “Danske Herregaarde ved 1920”, Kbh. 1922, afbildet bd. 1, s. 247.

Malerier, 24. november 2015

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

30.000 DKK