896/​273

Charles Boner (f. 1815, d. 1870, English travel writer, poet and translator.)

Orig. håndskrevet og sign. brev. Lørdag morgen kl. 12. Udateret [Juli 10, 1847]. 2 1/2 side. 8vo. Indsat i kartonnage (FP).

Andersen modtog brevet under sit første besøg i London. Brevets afsender, Charles Boner, havde foretaget en oversættelse i 1846 af nogle af eventyrene fra tysk til engelsk. Brevet handler bl.a. om, at Andersen ønsker sig en autograf af Walter Scott (hans gamle ideal) og Charles Boner har skaffet kontakt til Scotts svigersøn, Lockhardt, og meddeler i brevet en invitation til mandag morgen. Ifølge HCA's dagbog glemmer han invitationen, men bliver dog afhentet af Boner så betids, at de når at komme til frokosten hos Lockhardt. Andersen når således at få sin ønskede autograf.

I brevet nævnes også ægteparret Taylor. Fru Meta Taylor havde oversat hans “Billedbog uden Billeder” til engelsk fra fransk. Andersen traf også ved Boners mellemkomst dem og fik et eksemplar af bogen.

Proveniens: Bogsamler og Æresmedlem i Dansk Bibliofilklub, Flemming Erik Pedersen (1931–2020).

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: books@bruun-rasmussen.dk

Bøger og manuskripter, 16. september 2020

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hammerslag

2.000 DKK