905/113
Emanuel A. Petersen (f. Frederiksberg 1894, d. Farum 1948)
“S/S Gertrud Rask ankommer til Angmagssalik”. Sign. Emanuel A. Petersen, samt betegnet s/s Gertrud Rask ankommer til Angmagssalik. Olie på lærred. 113×153.
Malerier og tegninger, 30. november 2021
Vurdering
Hammerslag