Oluf Høst (f. Svaneke 1884, d. Gudhjem 1966)
Akademistudie med model. Betegnet OH. Olie på lærred. Lysmål 38,5×28,5.
Nogle få mindre krakeleringer. Én mindre afskalning. Minimalt hul i højre hjørne antageligt hidrørende fra tidligere montering. Kunne have gavn af en let overfladerensning.
Moderne kunst og design, 28. juni 2022
15 bud