1946/​444

Bordspejl i ramme af bronze, støbt med kvindeansigter, bladværk, rocailler og kæmninger, facetslebet spejlfelt. Rococoform. Ca. 1900. H. 39.

Proveniens: Slottet Sanssouci i Potsdam. Nyværende ejers mormor var olderfrue på slottet.

Afslag på glas. Klemmer mangler på bagsiden. Fremstår med alders- og brugsslitage.

Ældre malerier, møbler og varia, 11. november 2019

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag