2432/620
Verner Panton (f. Gamtofte 1926, d. 1998)
”System 1–2-3". Et par lænestole med fødder af mørkbejdset træ, betrukket med dybthæftet brunt skind. Model G. Udført hos Fritz Hansen. 1970'erne. (2)
Litteratur: “Vitra Museum: Verner Panton The Collected works”, model afbildet s. 266.
Stand
Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker.
Eftersyn
I
Aarhus
Auktion
Kategori
Sælges
Vurdering