2439/​899

Bruno Mathsson (f. Värnamo, Sverige 1907, d. sst. 1988)

“Berlin”. Daybed med stel af birk, opsat på formbøjede, tilspidsede ben, løs hynde betrukket med kokdgrå uld. Udført og mærket hos Karl Mathsson, Värnamo Sweden, 1964. H. 49. L. 200. B. 102.

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Nyere hynde fra 2010.

I Aarhus
Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?