896/​733

Harry Bertoia (f. San Lorenzo, Italy 1915, d. Barto, Pennsylvania 1978)

Uden titel, ca. 1976. Usign. Patineret bronze. H. 14. B. 11,5.

Udstillet: “Harry Bertoia”, Galleri Kaare Berntsen, Oslo, Norge, 1976. Proveniens: Privatsamling, Oslo, Norge.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk

Malerier, skulpturer og grafik, 23. september 2020

Vur­dering

50.000–60.000 DKK

Hammerslag