905/​107

L. A. Ring (f. Ring 1854, d. Roskilde 1933)

Gården bag et gammelt hus i sne. Sign. L. A. Ring 1929. Olie på lærred. 31×23.

Proveniens: Grosserer Adolf Holms samling, hans auktion Winkel & Magnussen 352, 1949 nr. 66, afb. s. 29.

Malerier og tegninger, 30. november 2021

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

55.000 DKK