905/107
L. A. Ring (f. Ring 1854, d. Roskilde 1933)
Gården bag et gammelt hus i sne. Sign. L. A. Ring 1929. Olie på lærred. 31×23.
Proveniens: Grosserer Adolf Holms samling, hans auktion Winkel & Magnussen 352, 1949 nr. 66, afb. s. 29.
Malerier og tegninger, 30. november 2021
Vurdering
Hammerslag