2104/739
Niels Peter Nielsen (f. 1888 , d. 1968)
Stor skønvirke vase af lertøj modelleret med blomstermotiver i relief, dekoreret med brune og grønne glasurer. Stemplet N.P. Nielsen, Egebierg. H. 33.
Almindelig brugspatina, herunder flere ridser og mærker. Afslag på munding og fodrand.
Moderne kunst og design, 26. januar 2021
Vurdering
Hammerslag