Foto endnu ikke klar
888/179
Gotisk kristusfigur af bronze, iført et lændeklæde, begge hænder med gennemboring, fødderne hvilende på et kort postament, bryst og arme klart definerede. Tyskland 15. årh. H. 16,5 cm.
Proveniens: Fynsk herregård.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: varia@bruun-rasmussen.dk
Varia, møbler og tæpper, 18. september 2019
Vurdering
Hammerslag